کفش مناسب پیاده روی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

کفش مناسب پیاده روی چه ویژگی‌ دارد

کفش مناسب پیاده روی یکی از پرطرفدارترین کفش روزمره زنانه یا مردانه است که در فروشگاه‌های کفش فروشی مختلف عرضه می‌شود. این روزها پیاده‌روی یکی از ارزان‌ترین و راحت‌ترین ورزش‌هایی است که هر کس می‌تواند آن را انجام دهد. اما این موضوع را به خاطر داشته باشید برای اینکه پیاده‌روی به سلامتی شما کمک کند باید بعضی از نکات را رعایت کنید. یکی از مهمترین این نکات مربوط به پوشیدن کفش مناسب پیاده‌روی است. اگر تمایل دارید در مورد ویژگی‌های کفش واکینگ بیشتر بدانید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

انتخاب کفش مناسب پیاده روی از آن موضوعاتی است که اگر شما قصد پیاده روی به خصوص در زمان طولانی دارید باید به آن توجه کنید. در واقع انتخاب کفش مناسب پیاده روی اگر به درستی انجام نشود نه تنها پیاده روی به سلامتی شما کمک نمی‌کند بلکه می‌تواند آسیب‌ها و خطراتی را برای سلامتی شما به خصوص در قسمت پا و کمر به وجود بیاورد. شاید فکر کنید که پاپیامد فقط در زمینه کفش‌های مختلف کار می‌کند در صورتی که می‌توانیم پوشاکی با برندها و قیمت‌های مختلف از ارزان تا گران را در سایت پاپیامد پیدا کنید و مثلاً شلوار جین زنانه ارزان می‌تواند یکی از انتخاب‌های شما در سایت ما باشد.

_____________________________________________________________________________________________

بیشتر بخوانید:اندازه پاشنه کفش زنانه

_____________________________________________________________________________________________

انواع کفش پیاده روی

اگر بخواهید در مورد انواع کفش ورزشی بدانید باید گفت که امروزه با توجه به هر کاربرد، کفش‌های مختلفی وجود دارد. مثلا کفش‌های رانینگ، کفش‌های واکینگ و کفش‌های تریدینگ از جمله‌ی این کفش‌ها هستند. اما انواع دیگری از تقسیم بندی کفش‌ها نیز وجود دارد. مثلا کفش‌های پیاده‌روی را به دو دسته کفش مناسب پیاده روی مردانه و کفش مناسب پیاده روی زنانه تقسیم کرد. البته از آنجایی که زیبایی ظاهری در کفش‌ ورزشی مردانه اهمیت زیادی ندارد در بسیاری از موارد این کفش‌های زنانه و مردانه به یک شکل هستند و هم خانم‌ها و هم آقایان می‌توانند از آن استفاده کنند. پیشنهاد ما به شما برای انتخاب کفش ورزشی، استفاده از رنگ‌های خنثی به جای رنگ‌های شارپ است، زیرا این کفش‌ها را می‌توانید با استایل‌های زیادی ست کنید.
حتماً می‌دانید که کفش‌ها در موقعیت‌های مختلف و انواع مختلفی هستند. کفش‌های روزمره، کفش‌های مجلسی و کفش‌های مناسب باشگاه و ورزش متفاوت از یکدیگر هستند. در مورد کفش استاندارد پیاده روی باید بدانید که کدام نوع از انواع کفش‌های پیاده روی را باید برای خودتان انتخاب کنید. در ادامه مهم‌ترین انواع کفش برای پیاده روی را با هم بررسی می‌کنیم.

کفش‌های کنترل حرکت (Motion Control Shoes ): این کفش‌ها بسیار محکم و تقریباً با وزن سنگین هستند. به صورت کلی این کفش‌ها برای افرادی که دارای استقامت و وزن زیادی هستند، مناسب است. این کفش برای افرادی که کف پای صاف دارند نیز مناسب است و از آنجایی که پاشنه های ضخیمی دارند از حرکت زیاد و چرخش پاشنه جلو گیری می‌کنند.

کفش‌های بالشتکی (Cushioned Shoes ): کفش‌های بالشتکی نوع دیگر کفش پیاده روی هستند که نرم‌ترین نوع کفش پیاده روی محسوب می‌شوند. مناسب ترین کفش برای پیاده روی برای افرادی است که ا

نعطاف زیادی ندارند و در پیاده روی نیاز به کمک دارند، است. همچنین این کفش را برای افرادی که قوس زیادی در کف پا دارند،توصیه می‌کنند.

صندل‌های پیاده روی (Walking Sandals ): صندل‌های پیاده نوعی دیگر از کفش‌های پیاده‌روی هستند که معمولاً برای هوای گرم و فصل تابستان استفاده می‌شود. صندل‌های پیاده روی به شکلی طراحی شده‌اند که به تناسب اندام شما کمک زیادی نمی‌کنند اما می‌توانند پیاده روی در زمان گرما را آسان‌تر کنند.

کفش راحتی پیاده روی (Comfort Shoes ): کفش‌های راحتی پیاده روی نوعی از کفش‌های پیاده روی هستند که شبیه به کفش‌های روزانه هستند معمولاً از این کفش‌ها زمانی استفاده می‌شود که بخواهید تایم زیادی را پیاده روی کنید و یا مدت زمان زیادی در طول روز سر پا بایستید.
همچنین برای خرید کیف‌های مختلف از جمله خرید کیف زنانه دستی می‌توانید به سایت مراجعه کرده و انواع این کیف‌ها را مشاهده و در صورت تمایل سفارش دهید.

راهنمای خرید کفش پیاده روی

 

ویژگی های کفش پیاده روی

ویژگی‌ها و خصوصیات کفش پیاده روی از آن اصول و نکاتی است که در زمان خرید کفش پیاده روی باید به آن توجه کنید. در ادامه این خصوصیات را با هم بررسی می‌کنیم. تیشرت زنانه ورزشی ارزان می‌تواند یکی از انتخاب‌های شما به همراه یک کفش مناسب پیاده روی برای داشتن تناسب اندام باشد.

پاشنه

پاشنه کفش پیاده روی نباید زیاد ضخیم باشد در صورتی که پاشنه این کفش‌ها زیادی ضخیم باشد باعث می‌شود که پاشنه پا بر روی زمین کوبیده شود که هم سرعت پیاده روی را کم می‌کند و هم باعث بروز درد در ناحیه ساق پا می‌شود. پاشنه کفش در کفش پیاده روی نباید زیاد نرم باشد زیرا جذب ضربه را کم می‌کند و در نهایت منجر به درد می‌شود.

رویه

رویه کفش پیاده روی فاکتور بسیار مهمی در زمان خرید کفش پیاده روی است. رویه کفش پیاده روی باید از کمترین مواد شیمیایی ممکن استفاده کرده باشد همچنین باید از جنسی باشد که بتواند به راحتی تهویه کفش را انجام دهد، زیرا پا در زمان پیاده روی به مقدار زیادی عرق می‌کند و در صورتی که تهویه انجام نشود باعث بروز قارچ و حساسیت در پا می‌شود.

زیره میانی

زیره کفش پیاده روی باید به شکلی باشد که از ضربه‌ای که در زمان پیاده روی به پا منتقل می‌شود جلوگیری کند. زیره‌ی کفش پیاده‌روی باید قوسی داشته باشد که با قسمت میانی پای شما هماهنگی داشته باشد. در این صورت کمترین فشار به پای شما وارد خواهد شد.

لایه میانی

لایه‌ی میانی کفش از دیگر فاکتورهایی است که باید برای خرید کفش پیاده‌روی به آن توجه کنید. نقش لایه‌ی میانی کفش در کفش پیاده‌روی، انتقال نیروی وزن شما به سطح کفش است. این لایه خود باید وزن کمی داشته باشد اما طراحی آن به شکلی باشد که بتواند فشار ناشی از وزن بدن را تحمل کند.
اما طرح‌های کفش پیاده‌روی معمولا به شکلی هستند که قسمت پاشنه پا آزاد باشد. در صورتی که کفش پیاده‌روی که قصد خرید آن را دارید این ویژگی را ندارد از خرید آن صرف نظر کنید.

کفی

معمولاً کفش پیاده روی دارای کفی‌های مختلفی هستند. نکته مهمی که در مورد کفی باید رعایت شود این است که به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد، طبی باشد، وزن مناسب و باریک داشته باشد. معمولا این کف‌ها از جنس سیلیکون لاستیک و کربن هستند.

طول

بسیاری از افراد به خصوص آقایان به کفش‌های با طول زیاد علاقه دارند در صورتی که طول کفش پیاده روی نباید بیش از حد مجاز باشد و باید به شکلی طراحی شده باشد که به اندازه سایز پا طول داشته باشد.

پهنا

پهنای کفش، های پیاده روی نیز از نکاتی هستند که در زمان خرید باید به آن توجه کنید. در واقع پهنا نباید خیلی کوچک باشد به شکلی که به پا فشار وارد شود و یا نباید خیلی زیاد باشد که پیاده روی را با مشکل روبرو کند.

انعطاف پذیری

انعطاف مناسب دیگر ویژگی مهمی است که یک کفش پیاده‌روی مناسب باید آن را دارا باشد. در صورتی که کفش پیاده‌روی انعطاف نداشته باشد فشار زیادی را به مچ پا و عضلات پشت ساق پا وارد می‌کند.

سایز

اصولاً سایز کفش از جمله کفش پیاده روی را باید متناسب با سایز پای خود انتخاب کنید. درست است که کفش‌های پیاده روی و حتی ورزشی بعد از گذشت مدت زمانی ممکن است آزادتر شوند اما به این موضوع توجه کنید که اگر سایز به درستی انتخاب نشود ممکن است که فشار زیادی بر روی قسمت‌های مختلف پای شما وارد کند.

وزن

کفش پیاده روی نیز اهمیت بسیار زیادی دارد و کفش برای پیاده روی دارای وزن سبک تولید می‌شود تا بتوان با استفاده از آن‌ها، مسیرهای طولانی را پیاده روی کرد. البته به بعضی از انواع حرفه‌ای‌تر کفش‌های پیاده روی، وزن بالاتری دارند.
یکی از مهمترین ویژگی‌های کفش پیاده روی، سبک بودن و کم وزن بودن آن است. در واقع پیاده‌روی با کفش سنگین باعث می‌شود در زمان بسیار کوتاهی پاهای شما خسته شوند و نتوانید زمان زیادی پیاده‌روی انجام دهید.

جنس

جنس کفش پیاده روی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. جنس این کفش باید به شکلی باشد که دارای مقاومت زیاد در برابر ضربه باشد در عین حال دارای تهویه و منافذی برای عبور هوا باشد.

راحتی

معمولاً کفش‌های پیاده روی را افرادی خریداری می‌کنند که قصد دارند با استفاده از آن پیاده‌روی‌های طولانی مدت انجام دهند. برای پیاده روی طولانی باید از کفش‌هایی استفاده شود که پا در آن‌ها احساس راحتی کند. در واقع در صورتی که شما احساس راحتی نکنید نمی‌توانید زمان طولانی با استفاده از آن‌ها مشغول به پیاده‌روی شوید.

قابلیت تنفس

تنفس یکی دیگر از ویژگی‌های مهم در خرید کفش مناسب پیاده‌روی است. در زمان پیاده‌روی فعالیت بدن زیاد شده و به همان نسبت گردش خون در پا افزایش پیدا می‌کند و پاها شروع به عرق کردن می‌کنند. به همین دلیل است که کفش‌های پیاده‌روی باید فاکتور تنفس پا را به خوبی رعایت کنند. این موضوع در کفش‌هایی که رویه پارچه‌ای دارند بیشتر وجود دارد. زیرا پارچه راحت‌تر هوا را از خود عبور می‌دهد. به این موضوع توجه کنید در صورتی که تهویه به خوبی در کفش‌های پیاده‌روی اتفاق نیفتد ممکن است پاهای شما دچار عفونت قارچی شوند.

کفش مناسب برای پیاده روی

مشخصات کفش پیاده روی

همانطور که در بالاتر به آن اشاره کردیم، برای خرید کفش پیاده روی باید ویژگی و مشخصات آن را در ابتدا بررسی کرد. از مهم‌ترین این مشخصات می‌توان به رویه کفش، زیره کفش، جنس کفش، برند کفش، نوع کفش پیاده روی و… اشاره کرد. در ابتدا مشخص کنید که چه نوع کفش پیاده روی برای شما مناسب است. مثلاً می‌خواهید به صورت کاملا حرفه‌ای و طولانی مدت به پیاده‌روی بپردازید یا خیر فقط می‌خواهید گاهی مسیرهای کوتاهی را پیاده‌روی کنید؟ متناسب با نوع استفاده‌ای که از کفش پیاده روی دارید یکی از انواع آن را انتخاب کنید.
اگر در مورد قیمت انواع پوشاک و محصولات سایت ما می‌خواهید مطمئن شوید بهتر است قیمت بعضی از محصولات از جمله قیمت لگ زنانه، قیمت شلوار زنانه و غیره را با دیگر آنلاین شاپ‌ها مقایسه کنید.

مزایای کفش پیاده روی

همانطور که می‌دانید به صورت کلی بهتر است که برای هر موقعیت، کفش مناسب آن را تهیه کنید. مثلاً یکی از این موقعیت‌های مهم در زمان پیاده روی است. به غیر از این موضوع پوشیدن کفش پیاده روی مزایای مختلفی دارد که از جمله آن می‌توان به تقویت مفاصل و سلامتی پاها، کم شدن تورم و درد در قسمت‌های مختلف پا، بهبود مشکلات پا، مثل قوس بیش از حد کف پا، صاف بودن کف پا و… اشاره کرد.

تفاوت کفش پیاده روی با کفش تریدینگ

بر اساس اصول و استاندارهای پزشکی و ورزشی برای هر کدام از فعالیت‌های پیاده‌روی، ورزشی و دویدن باید کفش‌های مختلفی طراحی شود.
مثلا در زمان دویدن شما به کفش‌های با انعطاف بسیار بالا احتیاج دارید در صورتی که در کفش‌های پیاده‌روی این حد از انعطاف لزومی ندارد. در صورتی که از کفش پیاده‌روی در دویدن استفاده کنید، آسیب‌های مختلفی را به پا وارد خواهید کرد.
معمولا کفش‌های تریدینگ به شکلی طراحی می‌شوند که با استفاده از آن‌ها به توان به راحتی حرکات چند وجهی پا را انجام داد. در صورتی که در کفشهای مخصوص دویدن این استاندارد رعایت نمیشود. کفش‌های رانیننگ معمولا رویه‌هایی با منافذ باز دارند در صورتی که کفش‌های مخصوص تمرین دارای رویه‌های ضخیم هستند.
شاید با خودتان فکر کنید که داشتن یک کفش برای استفاده در ورزش، پیاده‌روی، فعالیت‌های روزانه و … مناسب باشد. اما متخصصان این حوزه پیشنهاد می‌کنند که برای هر کدام از این فعالیت‌ها کفش‌های جداگانه‌ای استفاده کنید. شاید ظاهرا این کفش‌ها شبیه به هم باشند اما اگر هر کدام اصولا طراحی شده باشند، تفاوت‌های زیادی با هم دارند. مطمئن باشید خرید چند کفش که هر کدام مناسب یک فعالیت باشند نه تنها هزینه بردار نیست بلکه در دراز مدت هزینه‌های شما را کاهش خواهد داد. علاوه بر این استفاده از کفشهای اصولی و استاندارد، سلامت پاها و بدن شما را به دنبال خواهد داشت.
برای اینکه بتوانید یک خرید موفق در کفش پیاده‌روی داشته باشید باید یک سری اصول و نکات را رعایت کنید.

عمر کفش پیاده روی چقدر است؟

یکی از سوالاتی که در زمینه خرید کفش پیاده روی از ما می‌شود این است که تا چه زمانی می‌توان از کفش پیاده روی استفاده کرد؟ شاید با خودتان فکر کنید که تا زمانی که کفشی که برای پیاده روی خریده‌اید خراب و پاره نشده است می‌توان از آن برای پیاده روی استفاده کرد. این در حالی است که بعد از مدت زمانی کفش‌های پیاده‌روی، خاصیت خودشان را از دست می‌دهند و دیگر مناسب پیاده روی نیستند. اصول زیادی برای تعویض کفش‌های پیاده روی وجود دارد. یکی از این اصول این است که بعد  از استفاده این کفش‌ها در فاصله ۵۰۰ مایل یا همان ۸۰۰ کیلومتر باید کفش‌های پیاده روی را تعویض کرد. اگر وزن شما بیشتر از حد معمول است یا میزان پیاده روی شما بسیار زیاد است این زمان و فاصله محدودتر می‌شود.

تاثیر زمان و مقدار پیاده روی بر عمر کفش پیاده روی

معمولاً موضوعی که باعث شود عمر کفش پیاده روی به پایان برسد مقدار استفاده از آن است و زمان تاثیر زیادی در این زمینه ندارد. مثلاً اگر شما کفش پیاده روی خودتان را به مدت چند ماه استفاده نکنید تاثیری در کیفیت آن ندارد اما هر چقدر میزان استفاده شما از کفش پیاده روی بیشتر شود طول عمر آن نیز کمتر می‌شود. همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم معمولاً کفش پیاده روی را باید بعد از سپری کردن ۸۰۰ کیلومتر تعویض کرد.

مناسب ترین کفش پیاده روی

بهترین زمان انتخاب و خرید کفش پیاده روی

یکی از سوالات مهمی که در زمینه خرید کفش پیاده روی از ما می‌شود این است که چه زمانی اقدام به خرید کفش پیاده روی کنیم؟ اصولاً برای خرید هر نوع کفشی به خصوص کفش پیاده روی بهتر است که در زمان بعد از ظهر و شب انجام شود. زیرا در شب به دلیل فعالیت‌های مختلف، پاهای شما خسته شده و کمی باد می‌کند که این باعث می‌شود از خرید کفش‌هایی با سایز کوچکتر از سایز اصلی پا جلوگیری شود.  همچنین به این موضوع توجه کنید که در زمان خرید کفش پیاده روی جورابی را بپوشید که همیشه در زمان پیاده روی از آن استفاده می‌کنید. جوراب می‌تواند نقش مهمی در تغییر سایز کفش داشته باشد.

چه زمانی کفش پیاده روی را تعویض کنیم؟

یکی دیگر از سوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که چه زمانی باید کفش پیاده‌روی را تعویض کنید. احتمالا فکر می‌کنید تا زمانی که کفش‌های شما پاره نشوند می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این موضوع در مورد کفش‌های پیاده‌روی صادق نیست. بعد از گذشت مدت زمانی کفش شما دچار ساییدگی می‌شود و میانه‌ی کفش کارایی خود را از دست می‌دهد، به همین دلیل از این کفش دیگر نمی‌توانید برای پیاده‌روی استفاده کنید.

یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که در این زمینه وجود دارد، قیمت کفش مناسب پیاده‌روی است. اگر می‌خواهید مناسب‌ترین کفش برای پیاده روی را خریداری کنید باید به این موضوع توجه کنید که باید ویژگی‌ها ذکر شده از جمله انعطاف، تنفس، سبک بودن و … را دارا باشد. شاید قیمت بالای یک کفش پیاده‌روی خوب، شما را از خرید آن منصرف کند. اما به این موضوع فکر کنید که ارزش سلامتی شما بیشتر از پول است. در صورتی که از کفش نامناسب و غیر استاندارد برای ورزش یا پیاده‌روی استفاده کنید هم سلامتی خود را به خطر می‌اندازید و هم باید هزینه‌های نسبتا زیادی برای درمان پرداخت کنید. سلامتی شما ارزش بیشتری از پول دارد. پیشنهاد ما به شما این است که برای خرید کفش مناسب پیاده‌روی و ورزش درگیر اسم برند و یا گران بودن آن نشوید. گاهی برندها کفش‌های با کیفیتی با قیمت بالا عرضه می‌کنند، شما باید به این موضوع توجه کنید که آیا این کفش برای بدن و پای شما و برای موضوع پیاده‌روی مناسب است یا خیر.

نکات کفش پیاده روی

ممکن است افراد زیادی برای خرید انواع کفش پیاده‌روی تنها به رنگ و ظاهر و یا برند آن توجه کنند. در صورتی که فاکتورهای مهمتری از قبیل جنس رویه، کیفیت زیره، انعطاف، پهنای پاشنه و … باید بررسی شوند.
ممکن است که یک برند خوب و معروف کفش‌های با کیفیتی را ارائه کند اما به این موضوع توجه کنید که ممکن است این کفش برای کاربردی که شما مد نظر دارید طراحی و تولید نشده باشد. پس در اولین مرحله باید نوع کاربری و استفاده خود از کفش را مشخص کنید.
از آنجایی که کفش‌های پیاده‌روی در جهت زیباسازی استایل شما استفاده نمی‌شوند، نباید رنگ و طرح آن اهمیت زیادی برای شما داشته باشد.

webramz
ارسال دیدگاه